See Harkimo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "Händelin"
},
"expansion": "Swedish Händelin",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "The surname can apparently be traced back to Matts Harkimo, whose surname was Finnicized from Swedish Händelin in the early 1900s. Possibly a variant of the surnames Harkio, Harkki, Harkko; ultimately possibly from either the Germanic given name Harald and/or the Russian name Харитон (Xariton).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Harkimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Harkimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Harkimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Harkimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Harkimo-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"wikipedia": [
"Finnicization"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑrkimo/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝rk̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkimo"
}
],
"word": "Harkimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "Händelin"
},
"expansion": "Swedish Händelin",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "The surname can apparently be traced back to Matts Harkimo, whose surname was Finnicized from Swedish Händelin in the early 1900s. Possibly a variant of the surnames Harkio, Harkki, Harkko; ultimately possibly from either the Germanic given name Harald and/or the Russian name Харитон (Xariton).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Harkimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Harkimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Harkimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Harkimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Harkimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Harkimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Harkimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrkimo",
"Rhymes:Finnish/ɑrkimo/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"wikipedia": [
"Finnicization"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑrkimo/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝rk̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkimo"
}
],
"word": "Harkimo"
}
Download raw JSONL data for Harkimo meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.